İsmailÇelik

Egitmenlerimiz

divider

egitim-ismailİsmail Çelik/Genel sanat Yönetmeni

1952 Yılında Artvin/Şavşat’ta doğdu. İlk ve orta öğrenimini bu ilçede tamamladı. 1970 yılında Trabzon Öğretmen Okulunu bitirerek öğretmenliğe başladı. Mesleğini sürdürürken Açık Öğretim Fakültesini bitirdi. 44 yıllık meslek hayatının çoğunluğunu yöneticilikle geçti.

Küçük yaşta amcasının katkılarıyla halk oyunlarına başladı. 1963 yılından itibaren zaman zaman Şavşat Halkevinde yürütülen Halk Oyunları çalışmalarına katılarak oluşturulan ekipte oyuncu olarak görev aldı. Mahalli ekiple birçok yarışmalara ve organizasyonlara katıldı. Trabzon Öğretmen Okulunda öğrencilik döneminde Artvin Yöresi öğreticisi ve oyuncu olarak 3 yıl devam etti. Mesleğini sürdürürken görev yaptığı birçok yerde Halk Oyunları çalışmalarını sürdürdü. 1975 yılından itibaren İstanbul’da Sarıyer, Beykoz, Beşiktaş, Kadıköy, Eminönü, Şişli Halk Eğitimi Merkezlerinde ve Halk Eğitim Başkanlığı bünyesinde yöre öğreticiliğini sürdürdü. Uzun yıllar çalışmalar yaptığı Sarıyer Halk Eğitim Merkezi ile Fransa’da yapılan Uluslararası yarışmada dünya “2.” İkinciliğinin kazanılmasında katkıda bulundu. Görev yaptığı kurumların katıldığı yarışmalarda 1. 2. ve 3. lük gibi derecelerin kazanılmasında katkıda bulundu.

 1981-1984 yılları arasında Boğaziçi Üniversitesi ve Cerrahpaşa Tıp Fakültesi bünyesinde, Kültür Bakanlığının açmış olduğu kurslarda ve birçok okul, kurum, kuruluş, derneklerde, Halk Oyunları Kulüplerinde ve Şavşat’ta Artvin Yöre Öğreticisi olarak görev yaptı. Uzun yıllar görev yaptığı, Halk Eğitim Merkezlerinde Yöre Öğreticiliği kurslarında oyun eğitmeni olarak görev aldı.

Ayrıca 1975-1986 yılları arasında Artvin’de kostüm, oyun ve müzik konularını içeren araştırmalarda bulundu. 1994 yılında “Artvin Folkloru” adı altında derleme araştırma kitabı hazırlayarak, Kültür ve Milli Eğitim Bakanlıklarına sundu. 1985 yılından itibaren M. E. Bakanlığının İl, Grup ve Final yarışmalarında uzun yıllar A Kategorisi jüri üyeliği, Bakanlık Temsilciliği ve seminerlerde öğretim görevlisi olarak görev aldı. Ayrıca Dünya Liseler arası yarışma organizasyonlarında görev aldı.

1988 yılında kurucusu olduğu Yurdum Turizm Folklor Derneğinde Halk Oyunları çalışmalarını sürdürdü. Halen Dernekle ulusal ve uluslararası birçok yarışma ve festivallere ekiplerin     hazırlanmasına katkıda bulunmaya devam etmektedir.

2014 Yılından itibaren Sarıyer Belediye Halk Dansları Topluluğunun Genel Sanat Yönetmenliğini yürütmektedir…